TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

ELDE ÜŞÜME (SOĞUK HİSSİ) NEDEN OLUR?

Ellerde Soğuk Hissi (Üşüme) Nedir?

Soğuk bir ortamda olmasanız bile elleri soğuk hissetmek yaygın görülen bir durumdur. Ellerin soğuk olması, vücudunuzun sıcaklığını düzenlemeye çalıştığı yollardan sadece biridir ve endişeye neden olmamalıdır.

Bununla birlikte, ellerini sürekli soğuk hisseden kişilerde özellikle deride renk değişiklikleri de gözleniyorsa, bu durum sinir hasarının, kan akışı sorunlarının veya ellerde, parmaklarda doku hasarının bir uyarı işareti olabilir. Örneğin, aşırı soğuk havalarda dışarıdaysanız ve elleriniz üşüyorsa, ten rengi değişiklikleri soğuk ısırığının bir uyarı işareti olabilir.

Elleriniz üşüdüğünde dikkat etmeniz gereken işaretler ve semptomlar şunları içerir:

  • Üşüyen ayaklar veya ayak parmakları
  • Ellerinizdeki cilt rengindeki değişiklikler, örneğin mavi veya beyaz ten
  • Uyuşma veya karıncalanma
  • Açık yaralar veya kabarcıklar
  • Ciltte gerilme ve sertleşme

Elde Soğuk Hissi (Üşüme) Neden Olur?

Ellerde soğuk hissi (üşüme), soğuk bir odada veya başka bir soğuk ortamda olmaktan kaynaklanabilir. Soğuk eller genellikle vücudunuzun normal vücut ısısını korumaya çalıştığının bir işaretidir.

Bununla birlikte, sürekli soğuk ellere sahip olmak, kan akışınızda veya ellerinizdeki kan damarlarında bir sorun olduğu anlamına gelebilir.

Ellerin sürekli üşümesinin nedenleri şunlardır:

Ne zaman doktora görünmeli?

Ellerinizin sürekli soğuk hissettiği hakkında endişeleriniz varsa doktorunuzu görmek için randevu alın. Doktorunuz soğuk ellerinizin kan akışınız veya sinirlerinizle ilgili bir sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştıracaktır. Tedavi, soğuk ellerinizin altında yatan nedene odaklanacaktır. Durumunuza bağlı olarak, doktorunuz semptomları iyileştirmeye yardımcı olmak için yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir.

Elde Üşüme (Soğuk Hissi) Neden Olur? Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız