TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

DAR KANAL ( SPİNAL STENOZ ) NEDİR, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Dar Kanal (Spinal Stenoz) Nedir?

Spinal stenoz hastalığı, ciddi kas güçsüzlüğüne, his kaybına ve/veya yürümede güçlüğe neden olabilir. Bu hastalığın tedavisine yönelik spinal laminektomi yapılır. Laminektomi, omuriliğin etrafını saran kemiğin bir kısmının çıkartılması işlemidir. Bu ameliyat, kireçlenme ve diğer sebeplere bağlı olarak omuriliği saran kemik yapıların veya yumuşak dokuların omuriliğe bası oluşturması sonucu gelişen spinal spondilotik miyelopati hastalığında uygulanır. Spinal laminektomi aynı zamanda omuriliğin iç ve dış tümörleri, omurga travma cerrahisi ve omurga daralması ameliyatlarında da yapılmaktadır


Dar Kanal (Spinal Stenoz) Belirtileri

Boyunda (servikal stenoz)

·        Bir el, kol, ayak veya bacakta uyuşma veya karıncalanma ve güçsüzlük

·        Yürüme ve denge ile ilgili problemler

·        Boyun ağrısı

·        Şiddetli vakalarda, bağırsak veya mesane disfonksiyonu (idrar kaçırma)

Alt sırtta (lomber stenoz)

·        Bir ayak veya bacakta uyuşma veya karıncalanma ve güçsüzlük

·        Uzun süre ayakta durduğunuzda veya yürürken bacaklarda ağrı veya kramplar

·        Sırt ağrısı


Dar Kanal (Spinal Stenoz) Tanısı

Spinal stenozu teşhis etmek öncelikle doktorunuz belirtilerinizi ve tıbbi geçmişinizi sorar. Ardından fizik muayene yapılır. Belirtilerinizin nedenini saptamaya yardımcı olmak için aşağıdaki görüntüleme testi gerekebilir:

·        Omurganızın görüntüsünü alabilmek için röntgenMR taraması veya BT taraması

·        Spinal sinirlerin sağlığını kontrol etmek için elektromyelogram

·        Omurganızda hasar veya büyüme olup olmadığını anlamak için kemik taraması

Dar Kanal (Spinal Stenoz) Ameliyatı

Belirtileriniz günlük hayatınıza engel oluyorsa, ameliyat düşünülebilir. Ameliyatın amacı, omurilik kanalında daha fazla yer yaratarak omuriliğinizdeki veya sinir köklerindeki basıncı hafifletmektir. Stenoz alanını açmak için cerrahi, spinal stenoz semptomlarını çözmeye çalışmak için en kesin yoldur.

·        Laminektomi: Bu prosedürle etkilenen omurun arka kısmı (lamina) çıkartılır. Laminektomi sinirlerin etrafında daha fazla alan yaratarak basıncı azalttığı için bazen dekompresyon cerrahisi olarak da adlandırılır. Bazı durumlarda, omurganın, gücünü korumak için metal donanım ve bir kemik grefti (spinal füzyon) ile komşu vertebralara bağlanması gerekebilir.

·        Laminotomi: Bu prosedürle, laminanın sadece bir bölümü, tipik olarak belirli bir noktadaki basıncı hafifletecek kadar büyük bir delik açarak çıkarılır.

·        Laminoplasti: Bu prosedür sadece boyundaki omurga (servikal omurga) üzerinde gerçekleştirilir. Lamina üzerinde bir menteşe oluşturarak omurilik kanalındaki boşluğu açar. Metal donanım, omurganın açılmış bölümündeki boşluğu kapatır.

·        Minimal invaziv cerrahi: Bu ameliyat yöntemi, yakın sağlıklı dokuya verilen zararı azaltacak şekilde kemik veya laminayı çıkarır.

Çoğu durumda, bu boşluk yaratan operasyonlar spinal stenoz semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Ancak bazı kişilerin semptomları aynı kalır veya ameliyattan sonra daha da kötüleşir. Ayrıca enfeksiyon, omuriliği örten zardaki yırtık, bacak damarında kan pıhtılaşması ve nörolojik bozulma gibi komplikasyonlar oluşabilir.

Dar kanal ( Spinal Stenoz ) Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.
Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız