TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

CROHN HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn hastalığı, bir tür inflamatuar bağırsak hastalığıdır. Crohn hastalığı sindirim sisteminizde iltihaplanmaya neden olarak karın ağrısı, şiddetli ishal, yorgunluk, kilo kaybı ve yetersiz beslenmeye yol açabilir.

Crohn hastalığının neden olduğu iltihap, farklı insanlarda sindirim sisteminin farklı alanlarında oluşabilir. Bu iltihaplanma genellikle bağırsağın daha derin katmanlarına yayılır.

Crohn hastalığı hem ağrılı hem de zayıflatıcı olabilir ve bazen yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir.

Crohn hastalığının bilinen bir tedavisi olmasa da, tedaviler belirtileri büyük ölçüde azaltabilir ve hatta uzun süreli remisyon ve inflamasyonun iyileşmesini sağlayabilir. Tedavi sonrası Crohn hastalığı olan birçok kişi problemsiz bir şekilde hayatına devam edebilir.

Crohn Hastalığı Neden Olur?

Crohn hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir. Daha önce diyet ve stresin hastalığa neden olabileceği düşünülüyordu ancak şimdi doktorlar bu faktörlerin Crohn hastalığını şiddetlendirebileceğini ancak neden olmadığını biliyorlar. Kalıtımsal problemleri ve güçsüz bir bağışıklık sistemi gibi çeşitli faktörlerin hastalığın oluşumunda rol oynadığı düşünülmektedir.

 • Bağışıklık sistemi. Bir virüs veya bakterinin Crohn hastalığını tetiklemesi mümkündür; ancak bilim adamları böyle bir tetikleyiciyi henüz tanımlayamamıştır. Bağışıklık sisteminiz istilacı mikroorganizma ile savaşmaya çalıştığında, anormal bir bağışıklık tepkisi, bağışıklık sisteminin sindirim sistemindeki hücrelere de saldırmasına neden olabilir.
 • Kalıtım. Crohn's hastalığı ailesinde aynı hastalığa sahip bireyler olan kişilerde daha yaygındır, bu nedenle genler, hastalığın oluşumunda rol oynayabilir. 

Crohn Hastalığında Risk Faktörleri

Crohn hastalığı için risk faktörleri şunları içerebilir:

 • Yaş. Crohn hastalığı her yaşta ortaya çıkabilir, ancak genellikle hastalık gençken ortaya çıkmaktadır. Crohn hastalığı geliştiren çoğu kişide hastalık yaklaşık 30 yaşına gelmeden teşhis edilir.
 • Etnik köken. Crohn hastalığı herhangi bir etnik grubu etkileyebilse de, kafkas kökenli bireyler özellikle Doğu Avrupa (Aşkenazi) Yahudi kökenli kişiler olmak üzere en yüksek riske sahiptir. Bununla birlikte, Crohn hastalığının görülme sıklığı Kuzey Amerika ve Birleşik Krallık'ta yaşayan Siyahlar arasında da artmaktadır.
 • Aile öyküsü. Hastalığı olan bir ebeveyn, kardeş veya çocuk gibi birinci dereceden bir akrabanız varsa hastalık açısından daha yüksek risk altındasınız. Crohn hastalığı olan her 5 kişiden 1'i hastalığa sahip bir aile üyesine sahiptir.
 • Sigara kullanımı. Sigara içmek, Crohn hastalığının gelişmesi için en önemli kontrol edilebilir risk faktörüdür. Sigara içmek ayrıca hastalığın daha şiddetli ilerlemesine de yol açmaktadır. 
 • Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçların kullanımı. Bunlara ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri), naproksen sodyum (Aleve), diklofenak sodyum ve diğerleri dahildir. Bu ilaçların kullanımı crohn hastalığına neden olmamakla birlikte, Crohn hastalığını daha da kötüleştiren bağırsak iltihabına yol açabilir.

Crohn Hastalığı Belirtileri?

Crohn hastalığında, ince veya kalın bağırsağınızın herhangi bir kısmı tutulabilir. Bazı kişilerde hastalık, kalın bağırsağın bir parçası olan kolon ile sınırlıdır.

Crohn hastalığının belirti ve semptomları hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Genellikle kademeli olarak gelişirler, ancak bazen aniden, uyarı vermeden ortaya çıkarlar. Ayrıca hiçbir belirti veya semptomun olmadığı dönemler (remisyon) de yaşanabilir.

Hastalık aktif olduğunda, görülen belirti ve semptomlar şunları içerebilir:

 • İshal
 • Yüksek Ateş
 • Yorgunluk
 • Karın ağrısı ve krampları
 • Dışkıda kan
 • Ağızda yaralar
 • Azalmış iştah ve kilo kaybı
 • Anüste veya çevre bölgede ağrı veya akıntı

Diğer belirti ve semptomlar

Şiddetli Crohn hastalığı olan kişiler aşağıdaki semptomları da yaşayabilir:

 • Deri, göz ve eklem iltihabı
 • Karaciğer veya safra kanallarının iltihaplanması
 • Böbrek taşı
 • Demir eksikliği (anemi)
 • Çocuklarda büyüme veya cinsel gelişimde gecikmeler

Crohn Hastalığında Olası Komplikasyonlar

Crohn hastalığı, tedavi edilmediğinde aşağıdaki komplikasyonlardan bir veya daha fazlasına yol açabilir:

 • Bağırsak tıkanıklığı. Crohn hastalığı, bağırsak duvarının kalınlığını etkileyebilir. Zamanla bağırsağın bazı kısımları yaralanıp daralabilir ve bu da sindirim içeriğinin akışını engelleyebilir. Bağırsağınızın hastalıklı kısmını çıkarmak için ameliyat gerekebilir.
 • Ülserler. Kronik iltihaplanma, ağız ve anüs dahil sindirim sisteminizin herhangi bir yerinde ve genital bölgede (perine) açık yaralara (ülserler) yol açabilir.
 • Fistüller. Bazen ülserler bağırsak duvarından tamamen geçerek farklı vücut parçaları arasında anormal bağlantılar olan fistülleri oluşturabilir. Fistüller, bağırsağınız ile cildiniz arasında veya bağırsağınız ile başka bir organ arasında gelişebilir. Anal bölgenin (perianal) yakınında veya çevresinde görülen fistüller en yaygın türdür. Karında fistüller geliştiğinde, yiyecekler bağırsakta emilim için gerekli olan bölgeleri atlayabilir. Fistüller barsak halkaları arasında, mesane veya vajinada veya ciltte oluşabilir ve bağırsak içeriğinin cildinize sürekli olarak boşalmasına neden olabilir. Bazı durumlarda, bir fistül enfekte olabilir ve tedavi edilmezse yaşamı tehdit edebilen bir apse oluşturabilir.
 • Anal fissür. Anal fissür, enfeksiyonların meydana gelebileceği anüs çevresindeki deride veya anüs çevresindeki deride oluşan küçük bir yırtıktır. Genellikle ağrılı bağırsak hareketleriyle ilişkilidir ve perianal fistüle yol açabilir.
 • Yetersiz beslenme. İshal, karın ağrısı ve kramp, yemek yemenizi veya bağırsağınızın sizi beslemek için yeterli besinleri emmesini zorlaştırabilir. Hastalığın neden olduğu düşük demir veya B-12 vitamini nedeniyle anemi gelişmesi de yaygındır.
 • Kolon kanseri. Kolonunuzu etkileyen Crohn hastalığına sahip olmak kolon kanseri riskinizi artırır. Crohn hastalığı olmayan kişiler için genel kolon kanseri tarama kılavuzları, 50 yaşından itibaren her 10 yılda bir kolonoskopi yapılmasını gerektirir. Bu testi daha erken ve daha sık yaptırmanız gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun.
 • Diğer sağlık sorunları. Crohn hastalığı vücudun diğer bölgelerinde sorunlara neden olabilir. Bu sorunlar arasında anemi,cilt bozuklukları, osteoporoz, artritsafra kesesi veya karaciğer hastalığı yer alır.
 • Kan pıhtıları. Crohn hastalığı, damarlarda ve arterlerde kan pıhtılaşması riskini artırır.

Crohn Hastalığının Tanısı

Doktorunuz muhtemelen Crohn hastalığını ancak belirti ve semptomlarınız için diğer olası nedenleri ekarte ettikten sonra teşhis edecektir. Crohn hastalığını teşhis etmek için kullanılabilecek tek bir test yoktur.

Doktorunuz, Crohn hastalığının teşhisini doğrulamaya yardımcı olmak için muhtemelen aşağıdakileri içeren bir test kombinasyonu kullanacaktır:

Laboratuvar testleri

 • Kan testleri. Doktorunuz, dokularınıza yeterli oksijen taşımak için yeterli kırmızı kan hücresinin bulunmadığı bir durum olan kansızlığı kontrol etmek veya enfeksiyon belirtilerini kontrol etmek için kan testleri önerebilir.
 • Dışkı testleri. Doktorunuzun dışkıda gizli (gizli) kan veya parazitler gibi organizmaları test edebilmesi için bir dışkı örneği vermeniz gerekebilir.

Diğer Prosedürler

 • Kolonoskopi. Bu test, doktorunuzun ucunda bir kamera bulunan ince, esnek, ışıklı bir tüp kullanarak tüm kolonunuzu ve ileumunuzun (terminal ileum) en ucunu görüntülemesini sağlar. Prosedür sırasında doktorunuz ayrıca tanı koymasına yardımcı olmak amacıyla laboratuvar analizi için küçük doku örnekleri (biyopsi) alabilir. Granülom adı verilen enflamatuar hücre kümeleri, mevcutsa, Crohn tanısını doğrulamaya yardımcı olur.
 • Bilgisayarlı tomografi (BT). Standart bir röntgenden daha fazla ayrıntı sağlayan özel bir X-ışını tekniği olan bir BT taraması gerçekleştirilebilir. Bu test, tüm bağırsağa ve ayrıca bağırsak dışındaki dokulara bakar. 
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI). Bir MRI tarayıcı, organların ve dokuların ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanır. MRI, anal bölge (pelvik MRI) veya ince bağırsak (MR enterografisi) etrafındaki bir fistülü değerlendirmek için özellikle yararlıdır.

Crohn Hastalığında Tedavi

Şu anda Crohn hastalığının tedavisi yoktur ve herkes için işe yarayan tek bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Gerçekleştirilen tedavinin asıl amacı, belirti ve semptomlarınızı tetikleyen iltihabı azaltmaktır. Diğer bir amaç, komplikasyonları sınırlandırarak uzun vadeli prognozu iyileştirmektir. En iyi durumlarda, bu sadece semptomların giderilmesine değil, aynı zamanda uzun vadeli remisyona da yol açabilir.

Antiinflamatuar ilaçlar

Anti-enflamatuar ilaçlar, genellikle enflamatuar bağırsak hastalığının tedavisinde ilk adımdır. 

 • Kortikosteroidler. Prednizon ve budesonid (Entocort EC) gibi kortikosteroidler vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir, ancak Crohn hastalığı olan herkes için işe yaramaz. Doktorlar genellikle bunları yalnızca diğer tedavilere cevap vermezseniz kullanırlar. Kortikosteroidler, kısa süreli (üç ila dört ay) semptomların iyileştirilmesi ve remisyona neden olmak için kullanılabilir. Kortikosteroidler ayrıca bir bağışıklık sistemi baskılayıcı ile kombinasyon halinde kullanılabilir.
 • Oral 5-aminosalisilatlar. Bu ilaçlar, sülfa içeren sülfasalazin (Azulfidin) ve mesalamin (Asacol HD, Delzicol, diğerleri) içerir. Oral 5-aminosalisilatlar geçmişte yaygın olarak kullanılmıştır, ancak şimdi genel olarak çok sınırlı fayda sağladığı düşünülmektedir.

Bağışıklık sistemi baskılayıcıları

Bu ilaçlar ayrıca iltihabı azaltır, ancak iltihaplanmaya neden olan maddeleri üreten bağışıklık sisteminizi hedef alırlar. Bazı insanlar için, bu ilaçların bir kombinasyonu tek başına bir ilaçtan daha iyi sonuç verir.

Bağışıklık sistemi baskılayıcıları şunları içerir:

 • Azathioprine (Azasan, Imuran) ve merkaptopurin (Purinethol, Purixan). Bunlar, iltihaplı bağırsak hastalığının tedavisinde en yaygın olarak kullanılan bağışıklık bastırıcılardır. Bunları almak, doktorunuzla yakından takip etmenizi ve enfeksiyona karşı düşük direnç ve karaciğer iltihabı gibi yan etkileri araştırmak için kanınızı düzenli olarak kontrol ettirmenizi gerektirir. Ayrıca mide bulantısı ve kusmaya da neden olabilirler.
 • Metotreksat (Trexall). Bu ilaç bazen diğer ilaçlara iyi yanıt vermeyen Crohn hastalığı olan kişiler için kullanılır. Yan etkiler için yakından takip edilmeniz gerekecektir.

Antibiyotikler

Antibiyotikler fistül ve apselerden drenaj miktarını azaltabilir ve bazen Crohn hastalığı olan kişilerde bunları iyileştirebilir. Bazı araştırmacılar ayrıca antibiyotiklerin bağırsak bağışıklık sistemini harekete geçirerek iltihaplanmaya yol açabilecek zararlı bağırsak bakterilerini azaltmaya yardımcı olduğunu düşünüyor. Sıklıkla reçete edilen antibiyotikler arasında siprofloksasin (Cipro) ve metronidazol (Flagyl) bulunur.

Diğer ilaçlar

Enflamasyonu kontrol etmenin yanı sıra, bazı ilaçlar belirti ve semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak reçetesiz satılan herhangi bir ilaç almadan önce daima doktorunuzla konuşun. Crohn hastalığınızın ciddiyetine bağlı olarak, doktorunuz aşağıdakilerden birini veya birkaçını önerebilir:

 • İshal önleyici ilaçlar. Psyllium tozu (Metamucil) veya metilselüloz (Citrucel) gibi bir lif takviyesi, dışkınıza toplu ekleyerek hafif ila orta dereceli ishali gidermeye yardımcı olabilir. Daha şiddetli ishal için loperamid (Imodium A-D) etkili olabilir.
 • Ağrı kesiciler. Hafif ağrı için, doktorunuz asetaminofen (Tylenol, diğerleri) önerebilir - ancak ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya naproksen sodyum (Aleve) gibi diğer yaygın ağrı kesicileri önermez. Bu ilaçların semptomlarınızı daha da kötüleştirmesi muhtemeldir ve ayrıca hastalığınız daha da kötüleşebilir.
 • Vitaminler ve takviyeler. Yeterli besinleri ememiyorsanız, doktorunuz vitaminler ve besin takviyeleri önerebilir.

Beslenme ve Diyet

Doktorunuz Crohn hastalığını tedavi etmek için ağızdan veya beslenme tüpünden (enteral beslenme) veya damara aşılanmış besinlerden (parenteral beslenme) verilen özel bir diyet önerebilir. Bu, genel beslenmenizi iyileştirebilir ve bağırsağın dinlenmesini sağlayabilir. Bağırsak istirahati, kısa vadede iltihabı azaltabilir.

Doktorunuz beslenme tedavisini kısa süreli kullanabilir ve bunu bağışıklık sistemi baskılayıcılar gibi ilaçlarla birleştirebilir. Enteral ve parenteral beslenme tipik olarak insanları ameliyattan önce daha sağlıklı hale getirmek için veya diğer ilaçlar semptomları kontrol edemediğinde kullanılır.

Doktorunuz ayrıca bağırsaklarınızda daralma (darlık) varsa bağırsak tıkanması riskini azaltmak için düşük kalıntı veya düşük lifli diyet önerebilir. Dışkılarınızın boyutunu ve sayısını azaltmak için düşük kalıntılı bir diyet tasarlanmıştır.

Crohn Hastalığında Ameliyat

Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi veya diğer tedaviler belirti ve semptomlarınızı hafifletmezse, doktorunuz ameliyat önerebilir. Crohn hastalığı olanların yaklaşık yarısı hayatları süresince bu hastalık ile ilgili en az bir ameliyat geçirmektedir. Bununla birlikte, ameliyat Crohn hastalığını iyileştirmez.

Ameliyat sırasında, cerrahınız sindirim sisteminizin hasarlı bir bölümünü çıkarır ve ardından sağlıklı bölümleri yeniden birleştirir. Cerrahi, fistülleri kapatmak ve apseleri boşaltmak için de kullanılabilir.

Crohn hastalığı için ameliyatın faydaları genellikle geçicidir. Hastalık sıklıkla yeniden bağlanan dokunun yakınında tekrar eder. En iyi yaklaşım, nüks riskini en aza indirmek için ameliyatı ilaçla takip etmektir.

Ne zaman bir doktora görünmelisiniz?

Bağırsak alışkanlıklarınızda kalıcı değişiklikler varsa veya Crohn hastalığının aşağıdaki gibi belirti ve semptomlarından herhangi birine sahipseniz doktorunuza görünün:

 • Karın ağrısı
 • Dışkıda kan
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Reçetesiz satılan (OTC) ilaçlara yanıt vermeyen devam eden ishal nöbetleri
 • Bir veya iki günden fazla süren açıklanamayan ateş
 • Açıklanamayan kilo kaybı

Crohn Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız