TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

CİLT PROBLEMLERİ, YARA VE LEKELER NEDEN OLUŞUR, NASIL GEÇER?

Cilt Problemleri, Yara ve Lekeler

Lazer cerrahisi ile birçok farklı tipte lezyon ve cilt problemi tedavi edilmektedir. Sizin bu işlemler için uygun bir aday olup olmadığınıza doktorunuz karar verecektir. Aşağıda yaygın görülen bazı cilt rahatsızlıklarına kısa bir genel bakış sunulmuştur: 


Porto şarabı lekeleri

Porto şarabı lekeleri, doğuştan mevcut kılcal damar problemlerdir. Bu doğum lekesinin rengi genellikle pembe, kırmızı veya mordur. Her 100 çocuktan 1'inden azı (% 0,03) porto şarabı lekesiyle doğar. Çocuk büyüdükçe iz koyulaşabilir. Porto şarabı lekeleri vücudun herhangi bir yerinde görünebilir ve boyutları değişebilir. Lazer tedavisi gerçekleştirilebilir.

Hemanjiyomlar

Hemanjiyomlar, yaygın bir vasküler doğum lekesidir. Ülkemizde her 10 kişiden en az 1'inde hemanjiyom görülmektedir. Hemanjiyomlar, kırmızı, kabarık yapılardan daha derin, mor alanlara kadar şekil değişikliği gösterebilir. Hemanjiyomlar genellikle yaşamın ilk ayında ortaya çıkar. İlk yıl hızla büyürler ve genellikle 9 yaşında kaybolurlar. Hemanjiyomların yarısı 5 yaşına kadar doğal olarak küçülür . Hemanjiyomlar ya sadece deri yüzeyinde ya da derindedir. Çocuğunuzun büyük , büyüyen veya bulundukları yer nedeniyle sorunlara neden olan hemanjiyomları varsa ameliyat veya ilaca ihtiyaç duyabilir. Yaşlılık hemanjiyomları ise çok sayıda, daha minik ve kiraz rengindedir. Lazer tedavisi ile tek seansta kaybolabilmektedir.

Café au lait macules

Bunlar vücudun herhangi bir yerinde görülebilen sütlü kahve renginde lezyonlardır. Lezyonların boyutu farklılık göstermektedir. Bu lezyonlardan bazıları çok büyük olabilir. Bu lekelerin tedavisi için çeşitli lazerler kullanılmaktadır. Leke tedavi sonrasında lekeler sık sık tekrardan oluşma eğilimindedir. 

Telenjiektaziler

Telanjiektaziler, cilt yüzeyinin altında bulunan küçük kan damarlarıdır. Damarlar kırmızı, mor veya mavi renkte görünebilir. Bu yapılar en sık yüz, üst göğüs ve boyunda görülmektedir. Bu yapılar bacaklarda örümcek damarlar adı verilen yapıları oluşturabilir. Tedavisi genellikle kozmetik nedenlerle yapılır.

Kalıtım, güneş hasarı, sıcak ve baharatlı yiyecekler, duygular, hormonlar, bazı ilaçlar dahil olmak üzere telenjiektazinin birçok nedeni vardır. Bu lezyonların tedavisi lazerleri veya damarlara ilaç enjekte etmek için küçük bir iğnenin kullanıldığı ve bunların küçülmesine neden olan bir prosedürdür olan skleroterapiyi içerebilir. Lezyonların altında yatan nedene bağlı olarak, kişinin yaşamı boyunca yeni damarlar gelişmeye devam edebilir.

Kırışıklıklar

Kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olmak için lazerlerin kullanılması, kozmetik plastik cerrahideki en büyük gelişmelerden biridir. Bu tür kırışıklık giderme işlemi, deneyimli bir doktor tarafından yapıldığında kırışıklıkları gidermenin diğer yollarından daha güvenlidir . Lazer peeling ile daha az yara izi, şişme ve kabuklanma oluşması riski vardır. Prosedürden önce, doktorunuz cildinizi hazırlamanıza yardımcı olması için size yüz temizleme ilaçları yazabilir. Bu ilaçları lazer peeling öncesinde 4 ila 6 hafta süreyle kullanabilirsiniz . Lazerle peelingin ardından doktorunuz, kabuk oluşumunu ve enfeksiyonu önlemek için cildinize nasıl bakım yapacağınızı size anlatacaktır. 

Siğiller

Siğiller, kanser olmayan deride et rengi büyüme gösteren çıkıntılı lezyonlardır. Siğiller, insan papilloma virüsünden kaynaklanır ve genellikle tam tedavileri zordur. Siğil tedavisi için ameliyat, ilaçlar ve siğilin dondurulması dahil olmak üzere bir çok yöntem kullanılmaktadır. Siğil gidene kadar birden fazla tedaviye ihtiyacınız olabilir. Bulaşıcıdır ve kişiden kişiye geçebilir.

Yara izleri

Yara izleri enfeksiyonlar, ameliyatlar, yaralanmalar veya doku iltihabı gibi birçok farklı nedenden dolayı oluşabilir. Yara izi, vücudun doğal iyileşme ve kaybolan veya hasar görmüş cildi değiştirmesi sonucunda oluşur. Yara izleri vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Yara izleri düz, yumrulu, renkli, ağrılı, kaşıntılı veya bunların bir kombinasyonu halinde olabilir. Yara izine neyin sebep olduğuna bağlı olarak, doktorunuz yaranızı farklı şekilde tedavi edebilir. Doktorunuz, bir yara izini düzeltmek, anormal rengi düzeltmek veya yara izini düzleştirmek için lazer kullanabilir. Yara izleri için gerçekleştirilen lazer tedavisi; steroid enjeksiyonları, özel sargıları ve bandajları içeren diğer tedavilerle birlikte yapılır.

Cilt Problemleri, Yara ve Lekeler Neden Oluşur, Nasıl Geçer? Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.
Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız