TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

ÇENE İMPLANTI NEDİR? SONUÇLARI KALICI MI?

Çene Estetiği Hakkında Her Şey

İyi hatlara sahip bir çene yapısı, hem erkek hem de kadınlarda, dengeli ve çekici bir yüzün temel yapıtaşıdır. Yetenekli bir cerrah, kişiye özel bir çene implantı yerleştirerek zayıf veya girintili bir çeneyi güçlendirerek yüz uyumunu iyileştirebilir. 

Çene büyütme ameliyatı nedir?

Genioplasti olarak da adlandırılan çene büyütme ameliyatı, çene, boyun ve çene hatlarını iyileştirir. Tipik olarak cerrahi, çenenin boyutunu ve şeklini iyileştirmek ve yüz özellikleri arasında daha doğal olarak çekici bir denge elde etmek için hastanın mevcut çene kemiğinin etrafına bir implant yerleştirilmesini içerir. Nitelikli, deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde, çene büyütme, zayıf veya girintili bir çeneyi daha iyi bir hale getirmek için kalıcı bir çözüm sağlayabilir.

Çene implantı hangi durumlarda kullanılır?

Çenenizin küçük, girintili veya "zayıf" olmasından rahatsızsanız veya yüz hatlarınızda orantısızlık hissediyorsanız, çene implantı ameliyatı görünüşünüz konusunda kendinize daha güvenli hissetmenize yardımcı olabilir. Çene implantı şunları sağlayabilir:

  • Çeneyi yüzün diğer parçalarıyla daha orantılı bir hale getirerek yüz uyumunu iyileştirmek
  • Zayıf veya girintili bir çeneyi düzeltmek
  • Boyun ve çene çizgisi hatlarını iyileştirmek
  • Küçük bir çene kemiğinin neden olduğu tam veya "çift" çene görünümünü azaltmak

Çene estetiğini düşünürken vereceğiniz en önemli kararlardan biri ameliyatınızı kimin yapacağıdır. Yüz estetik cerrahisinde geniş deneyime sahip bir cerrah seçmek isteyeceksiniz.

Çene implantı ameliyatı nasıl yapılır?

Çene implantı ameliyatı genellikle genel anestezi veya sedasyon ile lokal anestezi kullanılarak yapılan bir işlemdir. Çene altından veya ağız içinden küçük bir kesi yapılır. Bu kesi sayesinde estetik cerrah çene implantı için yer açar ve implantı çene kemiğinin çevresine yerleştirir.

Çene implantı ameliyatı genellikle 1 saatten az sürer; ancak ek prosedürler (Rinoplasti vs) gerçekleştirilecekse çalışma süresi buna göre artacaktır. Ameliyattan sonra kesi dikişlerle kapatılır ve çene bandajlanabilir.

Çene implantı nasıl bir görünüm sağlar?

Çene implantları, hastanın çene kemiğine uyacak şekilde kalıplanmış, genellikle silikon veya benzeri bir biyouyumlu malzemeden yapılmış küçük, katı cihazlardır. Çene implantları boyut ve şekil bakımından farklılık gösterir; cerrahınız, istediğiniz iyileştirme derecesini elde edecek ve en doğal görünen sonucu sağlayacak bir implant seçmenize yardımcı olacaktır.

Yerleştirilen çene implantları doğal çene kemiğine çok benzer bir his verir ve kalifiye bir cerrah tarafından uygulandığında, bir bireyin çene büyütme ameliyatı geçirdiğini anlamak genellikle imkansızdır.

Çene implantı ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Çoğu çene estetiği ameliyatında ameliyat sonrası iyileşme süresi kısadır ve ameliyattan sonraki 7 gün içinde masa başı çalışmaya ve diğer günlük aktivitelerin çoğuna geri dönebilirsiniz. Rahatsızlık ve ağrı tipik olarak minimaldir ve ağrı kesici ilaçlar veya soğuk kompreslerle kolayca kontrol altında tutulabilir.

Çene implantı ameliyatı sonrası şişliği kontrol altına almak ve iyileşen kesileri korumak için ameliyattan sonra en az 1 ila 2 hafta sırtüstü, başınız yüksekte uyumanız gerekecektir. Cerrahınız ayrıca ameliyattan sonra bir veya iki gün boyunca yalnızca sıvı içeren bir diyet tüketmenizi isteyebilir. Yorucu aktivitelere katılım tipik olarak çene büyütme işleminden 3 ila 4 hafta sonra gerçekleştirilebilir. İyileşme sürecini hızlandırmak ve sonuçlarınızın mümkün olan en harika şekli almasını sağlamak için iyileşme sırasında cerrahınızın özel talimatlarını izlemeniz önemlidir.

Sonuçlar ameliyattan sonraki bir ay içinde net bir şekilde şekillenmeye başlar ve kalan şişlik azaldığında yaklaşık 3 ay sonra nihai sonuçlara ulaşılır.

Çene İmplantı Sonuçları Kalıcıdır

Çene implantları çok güçlü, dayanıklı tıbbi cihazlardır ve kalıcı olması amaçlanmıştır. Yaşlanma süreci yüz görünümünüzü başka şekillerde etkilerken, gelişmiş çene konturunuz değişmeyecektir. 

Çene implantı ameliyatının olası riskleri

Kalifiye bir cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde, çene büyütme, implant ameliyatları çok az komplikasyon ile ilişkilidir. Olası ameliyat sonrası riskler arasında enfeksiyon, hematom (iç kanama), implant pozisyonunda kayma ve anesteziden kaynaklanan yan etkiler sayılabilir.

Çene ve çene çizgisini geliştirmek için farklı seçenekler

Birçok hasta tek başına çene implantı ameliyatını tercih ederken, bazı hastalar daha iyi sonuçlar için çene büyütme ameliyatlarını diğer prosedürlerle kombine etmek istemektedir.

Rinoplasti + çene büyütme

Çene implantları, rinoplastinin sonuçlarını önemli ölçüde artırabilir ve burun yeniden şekillendirme ameliyatı ile çene büyütme, en yaygın yüz şekillendirme prosedürü kombinasyonlarından biridir.

Boyun liposuction + çene implantları

Çene altında aşırı dolgunluğu olan hastalar genellikle çene implantı ameliyatı ile aynı zamanda boyun liposuction yaptırmayı tercih ederler. Çeneyi güçlendirmek kendi başına çene çizgisinin belirginliğini iyileştirmeye yardımcı olurken, çenenin altından fazla yağın alınması yüzün alt kısmının ve boynun görünümünü daha da iyileştirebilir.

Çene İmplantı nedir? Sonuçları Kalıcı Mı? Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız