TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

BRAKİAL PLEKSUS YARALANMALARINDA FİZİK TEDAVİ

Brakiyal Pleksus Yaralanmaları

Brakiyal pleksus, omuzda ve kolun altındaki bir sinir ağıdır. Ağ, omurilikten omuza, kola, ele ve parmaklara sinyalleri taşıyan sinirlerden oluşur. Bu sinyaller beyin, omurilik ve kol ve el yoluyla bilgi iletir ve hareket, his için gereklidir. Brakiyal pleksus demetinin üst kısmındaki sinirler hasar görürse, yaralanmaya Erb felci denir. Brakiyal pleksusun alt kısmındaki sinirler hasar görürse, yaralanmaya Klumpke felci adı verilir. Bazı durumlarda, tüm sinirler hasar görebilir ve bu durum total felçle sonuçlanabilir.

Brakiyal pleksus yaralanmaları, kolda hafif veya şiddetli, geçici veya uzun süreli hareket ve duyu problemlerine neden olur. Brakiyal pleksus hasarı doğan her 1000 bebekten yaklaşık 1 inde görülmektedir. Fizik tedavi uzmanları , brakiyal pleksus hasarı olan bebeklerin yaşa uygun kas gücü ve hareket becerilerini iyileştirmelerine ve geliştirmelerine yardımcı olmak için özel tedaviler sağlar.

Brakiyal Pleksus Yaralanmalarında Fizik Tedavi Yöntemleri

Bir fizyoterapist, brakiyal pleksus hasarı teşhisi konan çocukta tedavinin bir ortağıdır. Fizik tedavi, teşhis veya ameliyattan sonra mümkün olan en kısa sürede ve eklem veya kas gerginliği gelişmeden önce başlamalıdır. Fiziksel tedavi doktoru:

  • Kas güçsüzlüğünü belirleyin ve kasları esnek ve güçlü tutmak için çocukla birlikte çalışacak
  • Kas veya eklem kontraktürlerini ve deformiteleri azaltmaya veya önlemeye yardımcı olacak
  • Hareket ve işlevi teşvik edecektir

Ameliyat gerekmediği durumlarda bile, sinirler yeniden büyüdükçe veya hasardan iyileştikçe fizik tedavinin haftalarca ve aylarca devam etmesi gerekebilir. Her tedavi planı, bakıma yönelik aile merkezli bir yaklaşım kullanarak çocuğun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.

Değerlendirme

Çocuğunuzun fizyoterapisti öncelikle ayrıntılı bir doğum ve gelişim öyküsü içeren kapsamlı bir değerlendirme yapacaktır. Doktorunuz çocuğunuzun kol işlevini belirlemek için çocuğun ellerini bir araya getirmesini, bir oyuncağı kavramasını veya kolu destek ya da emekleme için kullanmasını sağlamak gibi özel testler yapacaktır. Fizyoterapist, duyuların bir kısmının veya tamamının kaybolup kaybolmadığını belirlemek için kol hissini test edecek ve çocuğun ağrı hissedemeyebileceği durumlarda çocuğu yaralanmalardan koruma konusunda aileyi eğitecektir. Fizik tedavi uzmanları, çocuğun ihtiyaçlarını bir ekip yaklaşımı ile ele almanın önemini bilmekte; tüm sağlık bakımı değerlendirmelerini gözden geçirmekte ve gerektiğinde daha ileri değerlendirme için çocuğu başka uzmanlara göndermektedirler.

Tedavi

Fizik tedavi uzmanlar, eklem kontraktürlerini önlemek veya azaltmak, kas gücünü korumak veya iyileştirmek, hareket ve oyunu teşvik etmek için oyuncakları veya aktiviteleri adapte etmek ve katılımı teşvik etmek için günlük aktiviteleri artırmak için tedavi planlar.Tedavi şunları içerebilir:

  • Bebeğinizi tutma, taşıma ve oynama hakkında eğitim. Fizyoterapistiniz, bebeğinizi tutar veya taşırken bebeğinizin kolunun asılı kalmaması için konumlandırma önerilerinde bulunacaktır. 
  • Yaralanmanın önlenmesi. Bebeğinizin kolundaki duyu sınırlıysa bebeğiniz ağrıyı algılayamaz ve ağlayamaz. Fizik tedavi uzmanınız bu durumda daha tehlikeli olabilecek olası yaralanmalardan bebeğinizi nasıl koruyabileceğiniz hakkında size bilgi verecektir.
  • Pasif ve aktif esneme egzersizleri. Fizyoterapistiniz, size çocuğunuza eklem esnekliğini (hareket açıklığını) artırmak ve koldaki kontraktürleri (sıkılaştırma) önlemek veya geciktirmek için hafif esneme hareketleri uygularken yardımcı olacaktır
  • Güç egzersizleri. Fizyoterapistiniz size ve çocuğunuza çocuğun kol gücünü korumak veya artırmak için egzersizler ve oyun etkinlikleri öğretecektir. Terapistiniz, çocuğunuza gücü artıran oyunları ve eğlenceli görevleri belirleyecektir. Çocuğunuz geliştikçe ve büyüdükçe, fizyoterapistiniz kolu ve eli güçlendirmeye devam edecek yeni oyunlar ve aktiviteler belirleyecektir.
  • Ek tekniklerin kullanımı. Fizyoterapistiniz, kas fonksiyonunu ve hareketini iyileştirmek için çeşitli müdahale teknikleri kullanabilir. Kaslara giden sinir sinyalini nazikçe simüle etmek için bazen elektriksel stimülasyon uygulanır. Uygun kas hareketini yönlendirmek veya gevşemeyi desteklemek için belirli kas bölgelerine esnek bant uygulanabilir. 
  • Gelişim becerilerini geliştirmek. Fizyoterapistiniz, çocuğunuzun koldan destek alarak oturmak ve emeklemek gibi motor becerilerde ustalaşmasını öğrenmesine yardımcı olacaktır. Fizyoterapistiniz, çocuğunuzun özel ihtiyaçlarına göre uygun kişiselleştirilmiş bir bakım planı sağlayacaktır.
  • Fiziksel zindeliği teşvik etmek. Fizyoterapistiniz, çocukluk boyunca sağlığı ve fiziksel zindeliği iyileştirecek egzersizler ve diyet programları belirlemenize yardımcı olacaktır. Fizyoterapistiniz, çocuğunuzun aile hayatına ve topluma tam olarak katılabilmesi için gerekli olabilecek tüm uyarlamaları belirlemek için sizinle ve çocuğunuzla birlikte çalışacaktır.

Brakial Pleksus Yaralanmalarında Fizik Tedavi Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız