TR
ENAR RU
INTERNATIONAL PATIENTS

BOTOKS NEDİR, NASIL YAPILIR?

Botoks Nedir? 

Botoks enjeksiyonları, bir kasın hareket etmesini geçici olarak önlemek için onobotulinumtoxin adı verilen bir toksin kullanır. Bu toksin, bir tür gıda zehirlenmesi olan botulizme neden olan clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilir.


Botoks Enjeksiyonları 

Botoks enjeksiyonları, öncelikle yüzdeki kırışıklıkların görünümünü azaltma yeteneği ile dikkat çekmekted,r. Ayrıca boyun spazmları (servikal distoni), aşırı terleme (hiperhidroz), aşırı aktif mesane ve göz tembelliği gibi durumları tedavi etmek için de botoks enjeksiyonları kullanılmaktadır. Botoks enjeksiyonları ayrıca kronik migreni önlemeye de yardımcı olabilir.

Botoks, botulinum toksini kullanan ilk ilaçtır. Diğer ürünler arasında abobotulinumtoxinA (Dysport), rimabotulinumtoxinB (Myobloc) ve incobotulinumtoxinA (Xeomin) bulunmaktadır. Her biri, özellikle dozaj birimleri söz konusu olduğunda biraz farklıdır, bu nedenle birbirlerinin yerini alamazlar.


Botoks Ne İşe Yarar?

Botoks enjeksiyonları, çoğunlukla kasların kasılmasına neden olan sinyaller olmak üzere sinirlerden gelen bazı kimyasal sinyalleri engeller. Bu enjeksiyonların en yaygın kullanım alanı, alın ve göz çevresinde kırışıklıklara neden olan yüz kaslarını geçici olarak gevşetmektir. Botoks enjeksiyonları, vücudun nasıl çalıştığını etkileyen aşağıdaki bazı durumları tedavi etmek için de kullanılır: 

 • Servikal distoni. Bu ağrılı hastalıkta, boyun kaslarınız istemsizce kasılır ve başınızın bükülmesine veya rahatsız bir pozisyon almasına neden olur.
 • Göz tembelliği. Göz tembelliğinin en yaygın nedeni, gözün konumlandırılmasından sorumlu kaslardaki problemlerdir.
 • Kas kontraktürleriSerebral palsi gibi bazı nörolojik durumlar uzuvlarınızın merkeze doğru çekilmesine neden olabilir. Bazı durumlarda bu kasılmış kaslar Botoks enjeksiyonları ile gevşetilebilir.
 • Aşırı terleme. Bu hastalığın varlığında, sıcaklık yüksek olmadığında ve kendinizi zorlamadığınızda bile aşırı terleme oluşur.
 • Kronik migren. Ayda 15 günden fazla migren yaşıyorsanız, Botox enjeksiyonları baş ağrılarınızın sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • İdrar tutamama problemleri. Botoks enjeksiyonları, aşırı aktif mesanenin neden olduğu idrar kaçırmanın tedavisinde de yardımcı olabilir.
 • Göz seğirmesi. Botoks enjeksiyonları, göz çevresindeki kasların kasılmasını veya seğirmesini hafifletmeye yardımcı olabilir.


Botoks Uygulamasının Riskleri

Botoks enjeksiyonları, deneyimli bir doktor tarafından yapıldığında nispeten güvenlidir. Olası yan etkiler ve komplikasyonlar şunları içerir:

 • Enjeksiyon bölgesinde ağrı, şişme veya morarma
 • Baş ağrısı veya grip benzeri semptomlar
 • Göz kapağı düşüklüğü veya eğik kaşlar
 • Çarpık gülümseme veya salya akması
 • Göz kuruluğu

Çok nadir olsa da, enjeksiyondaki toksinin vücudunuza yayılması mümkündür. Botoksu aldıktan saatler veya haftalar sonra bu etkilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuzu arayın:

 • Kas güçsüzlüğü
 • Görme problemleri
 • Konuşma veya yutma güçlüğü
 • Solunum problemleri
 • Mesane kontrolünün kaybı

Doktorlar genellikle hamileyken veya emzirirken Botoks yaptırmamanızı önerir. Ve inek sütü proteinine alerjisi olan kişilerde Botoks kullanılmamalıdır.

Botoksu Uygulayacak Doktorunuzu Dikkatlice Seçin

Botoks sadece doktor gözetiminde uygulanmalıdır. Yan etkilerden kaçınmak için enjeksiyonların tam olarak yerleştirilmesi önemlidir. Botoks tedavisi yanlış uygulanırsa tehlikeli olabilir. Birinci basamak doktorunuzdan bir sevk isteyin veya durumunuzda uzmanlaşmış ve Botoks tedavilerini uygulama konusunda tecrübesi olan bir doktor arayın.

Yetenekli ve uygun alanda uzman bir doktor, botoks hakkında size tavsiyede bulunabilir ve ihtiyaçlarınıza, sağlığınıza uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.


Botoks Uygulamasına Hazırlanma

Son dört ay içinde herhangi bir Botoks enjeksiyonu yaptırdıysanız doktorunuza söyleyin. Ayrıca kas gevşetici, uyku yardımcıları veya alerji ilaçları kullanıyorsanız doktorunuza bilgi verin. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, kanama veya morarma riskinizi azaltmak için botoks enjeksiyonunuzdan birkaç gün önce bu ilaçları kullanmayı kesmeniz gerekebilir.

Botoks Prosedüründen Önce

Çoğu insan işlem sırasında pek rahatsızlık hissetmez. Ancak, özellikle avuç içleriniz veya ayak tabanlarınız aşırı terleme nedeniyle botoks ile tedavi edilecekse, cildinizin önceden uyuşturulmasını isteyebilirsiniz. Doktorunuz, rahatsızlığı azaltmak için masaj kullanan topikal anestezi, buz ve titreşim anestezisi gibi bölgeyi uyuşturmak için mevcut çeşitli yöntemlerden birini veya birkaçını kullanabilir.

Botoks Prosedürü Sırasında

Botoks enjeksiyonları genellikle bir doktor muayenehanesinde gerçekleştirilir. Doktorunuz cildinize veya kaslarınıza küçük miktarlarda botulinum toksini enjekte etmek için ince bir iğne kullanır. İhtiyaç duyulan enjeksiyon sayısı, tedavi edilen alanın kapsamı da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır.

Botoks İşleminden Sonra

Uygulama yapılan bölgeleri 24 saat ovalamayın veya masaj yapmayın. Bu, toksinin farklı bir alana yayılmasını önleyecektir. İşlemden hemen sonra normal aktivitelerinize dönebilirsiniz.


Botoks Sonuçları Ne Zaman Görülür?

Botoks enjeksiyonları genellikle tedaviden bir ila üç gün sonra etkilerini göstermeye başlar. Tedavi edilen soruna bağlı olarak, etki üç ay veya daha uzun sürebilir. Etkiyi sürdürmek için enjeksiyonların tekrarlanmasına ihtiyacınız olacaktır.


Botoks Hakkında Sık Sorulan Sorular

Botoks güvenli mi?

Evet, Botoks, çizgileri ve kırışıklıkları tersine çevirmek için FDA onaylı bir tedavidir. Ancak hamile, emziren veya bazı nörolojik hastalıkları olan hastaların Botoks tedavisi almaması gerekir.

Botoks enjeksiyonları ağrılı mı?

Her enjeksiyonda çok kısa süreli bir batma hissi hissedeceksiniz.

Yüzümün hangi bölgelerine Botoks enjekte edilebilir?

En yaygın tedavi alanları alın, kaş çizgisi (kaşlar arası) ve kaz ayaklarıdır, ancak Botoks ayrıca boyun ve çene hattının bölgelerini yumuşatmak için de kullanılabilir.

Botoks uygulaması sonrası yüz ifadem, mimiklerim kaybolacak mı?

Hayır. Botoksun kas hareketi üzerindeki etkileri hafiftir ve tedavi alanı ile sınırlıdır.

Botoks tedavisine alerjik reaksiyon gösterebilir miyim?

Botoksa alerjik reaksiyonlar mümkün olsa da çok nadirdir.

Botoks tedavisinin olası riskler ve yan etkiler nelerdir?

Baş ağrısı ve morarma bildirilen ancak nadir görülen yan etkiler arasındadır. Doktorunuz bunları, beklenen sonuçlar ve olası risklerle birlikte sizinle tartışacaktır.

Botoks tedavisine ne sıklıkla ihtiyacım olacak?

Her insan farklıdır. Tedavi sıklığınız, istediğiniz sonuçlara bağlı olacaktır. Tedaviler arasındaki ortalama aralık 3 ila 4 aydır.

Diğer cilt bakımı kozmetik tedavileriyle birlikte Botoks yaptırabilir miyim?

Evet, tamamlayıcı sonuçları en üst düzeye çıkarmak için tipik olarak Botoks ve dolgu maddelerini aynı tedavi süresinde enjekte ediyoruz.

Botoks yaptırmaya ne zaman başlamalıyım?

Bazı hastalar Botoks'u denemek için "çok genç" veya "çok yaşlı" olup olmadıklarını merak edebilir. Botoks kullanmaya başlamak için doğru ya da yanlış yaş yoktur. Hastalar, tedaviden önce bir tıp doktoru tarafından değerlendirilmeli ve bir konsültasyon almalıdır. Birçok Y kuşağı bireyi, yirmili yaşlarında çizgileri ve kırışıklıkları ilk fark etmeye başladıklarında veya önleyici bir önlem olarak Botoks kullanmaya başlamaktadır.

Botoks kozmetik tedavisi sadece kadınlar için mi?

Tabii ki hayır! Pek çok erkek botoks yaptırmakta.

Botoks gibi tedavileri seçen erkeklerin sayısı hızla arttı, sadece son üç yılda bir milyondan fazla erkek botulinum toksin tedavisi gördü. Anketlerde erkeklerin çoğu iyi görünmek istediklerini ve aynada gördükleri değişikliklerden rahatsız olduklarını söylüyor. % 80'i önce kaz ayaklarını tedavi etmeyi seçerken,% 74'ü alın çizgilerine öncelik veriyor ve% 60'ı en çok kaşlarını düzeltmek istiyor.

Botoks Nedir, Nasıl Yapılır? Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.
Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız