TR
ENAR RU
INTERNATIONAL PATIENTS

BÖBREK TAŞI TANI VE TEDAVİSİ

Taş nedir?

Taş, safra kesesi, mesane ve böbrekler gibi bir lümen ile çeşitli organlarda oluşabilen sert, katı bir kitledir. Her taşın vücuttaki konumu dışında farklı bir moleküler bileşimi vardır. Taşlar, altta yatan bir patoloji nedeniyle meydana gelebilir ve farklı şekillerde tedavi edilebilir.

Böbrekte böbrek ve üreter taşları gelişir ve orada kalır veya üretere doğru hareket eder

Böbrek taşları, idrarınızdaki mineraller veya asit tuzları daha sonra taş haline gelen kristallerden meydana gelmektedir. Taşların çoğu siz idrar yaparken vücudunuzu terk eder. Bununla birlikte, bazen taşlar üretere sıkışır, normal idrar akışını engeller ve semptomlara neden olur. Bazen de taşlar da böbreği terk etmek için çok büyük olabilir. Her iki durumda da taşı çıkarmak için tedaviye ihtiyacınız vardır.

Şekil 1: İdrar yolu.Şekil 1: İdrar yolu.

Böbrek taşı belirtileri

İnsanlar genellikle böbrek ve üreter taşlarını ağrı ile ilişkilendirir. Bununla birlikte, taş özelliklerine bağlı olarak semptomlar şiddetli ağrıdan hiç ağrı olmamasına kadar değişebilir - örneğin taşın boyutu, şekli ve idrar yolundaki yeri (Şekil 1).

Şiddetli ağrı (renal kolik)

Taş üreterden normal idrar akışını bloke ederse, şiddetli bir ağrı yaşarsınız. Bu, bel ve böğürde (kaburgalardan kalçaya kadar karnınızın yan tarafında) keskin bir ağrıdır. Taş böbreğinizde değil üreterinizde ise kasıkta ağrı hissedebilirsiniz. Erkeklerin testislerinde bile ağrı olabilir.

Bu şiddetli ağrı, idrar yolunda ve üreter duvarında ani bir basınç artışından kaynaklanır. Ağrı dalgalar halinde gelir ve pozisyon değiştirirseniz azalmaz. Doğum yapmaya benzer şekilde en acı verici deneyimlerden biri olarak tanımlanmaktadır.

Şiddetli ağrıya eşlik edebilecek diğer semptomlar şunlardır:

·    Mide bulantısı

·    Kusma

·    İdrarda kan (idrar pembe veya kırmızı görünür)

·    Ağrılı idrara çıkma

·    Ateş

·     

Renal kolik acil bir durumdur ve ağrıyı dindirmek için aile doktorunuza veya en yakın hastaneye başvurmalısınız. Yüksek ateş durumunda derhal tıbbi yardım almalısınız.

Şekil 2: Olası renal kolik ağrının alanı.Şekil 2: Olası renal kolik ağrının alanı.

Donuk ağrı

Üreterin tamamını engellemeyen taşlar, böğürde tekrarlayan, donuk bir ağrıya neden olabilir. Bu tür ağrılar başka hastalıklara da işaret edebilir, bu nedenle böbrek veya üreter taşınız olup olmadığını öğrenmek için tıbbi testler yapmanız gerekecektir.

Semptom yok

Bazı taşlar herhangi bir rahatsızlığa veya klinik soruna neden olmaz. Bunlar asemptomatik taşlar olarak adlandırılır ve genellikle küçüktür. İdrar akışını engellemezler. Genel olarak, asemptomatik taşlar röntgen, ultrason veya diğer durumlar için diğer görüntüleme prosedürlerinde bulunur. 

Böbrek taşlarının teşhisi

İlk olarak, doktorunuz tıbbi geçmişinizi alacak ve fizik muayene yapacak ve neyin sebep olduğunu anlamak için sizden bir dizi test isteyecektir. Buna tanı denir. 

Görüntüleme teknikleri

Taşınızı bulmak için doktorun iç organlarınızın görüntülenmesine ihtiyacı vardır. Bir görüntü oluşturmak için yüksek frekanslı sesleri kullanan bir ultrasonografi (ultrason olarak da bilinir) alacaksınız.

Doktor, idrar toplama sisteminin büyümüş olup olmadığını kontrol ederek taşın tıkanmaya neden olup olmadığını görebilir. Ultrasonografiye ek olarak, idrar yolunun röntgen filmine ihtiyacınız olabilir.

Diğer bir yaygın tanı yöntemi, BT taramasıdır (bilgisayarlı tomografi). Taş hastalığı için, kontrastlı olmayan bilgisayarlı tomografi veya düşük doz BT yapılır. Bu tarama, taşın boyutunu, şeklini ve yoğunluğunu açıkça gösterebilir.

Bazı durumlarda, doktorunuz kontrastlı bir BT taraması veya intravenöz ürografi yapmaya karar verebilir. Bu görüntüler böbrek fonksiyonunuz ve anatominiz hakkında ek bilgi verir.

Taş analizi ve diğer testler

Renal kolik durumunda, enfeksiyonunuz veya böbrek yetmezliğiniz olup olmadığını görmek için idrarınız ve kanınız test edilir.

Taşınızın idrarla geçmesi bekleniyorsa, doktorunuz taşı toplamak için idrarınızı filtrelemenizi önerebilir. Ne tür bir taşa sahip olduğunuzu anlamak için doktor bunu analiz etmelidir. Bu bilgi, tedavi ve korunma için en iyi seçeneklerin seçilmesine yardımcı olduğu için önemlidir.

Gelecekte daha fazla taş oluşturma riskiniz yüksekse, önleyici tedbirler için idrarın bileşimini anlamak için metabolik değerlendirme olarak bilinen ek testler alacaksınız.

Böbrek ve üreter taşlarının tedavisi

Böbrek veya üreter taşı teşhisi kondu. Bu bölüm, doktorunuzla tartışabileceğiniz farklı tedavi seçeneklerini açıklamaktadır. Sizin için hangi yaklaşımın doğru olduğuna birlikte karar verebilirsiniz.

Kararı etkileyen faktörler şunları içerir:

·    Belirtileriniz

·    Vücut özellikleriniz

·    Konumu, boyutu ve sertliği gibi taş özellikleri

·    Tıbbi geçmişiniz

·    Hastanenizde mevcut olan tedavi türü ve doktorunuzun uzmanlığı

·    Kişisel tercihleriniz ve değeriniz

Tüm taşlar tedavi gerektirmez. Taşınız rahatsızlığa neden oluyorsa ve idrarla doğal olarak geçmiyorsa o zaman tedaviye ihtiyacınız vardır. Önceden var olan tıbbi durumunuz varsa doktorunuz da tedavi önerebilir. 

 Rahatsızlığa neden olmayan bir böbrek veya üreter taşınız varsa, genellikle tedavi görmezsiniz. Doktorunuz, durumunuzun daha da kötüleşmediğinden emin olmak için size düzenli kontrol ziyaretleri için bir zaman çizelgesi verecektir.

Taşınızın idrarla geçme ihtimali varsa, doktorunuz bu süreci kolaylaştırmak için ilaç yazabilir. Buna konservatif tedavi denir.

Taşınız büyümeye devam ederse veya sık ve şiddetli ağrıya neden olursa, aktif tedavi alırsınız.

Konservatif taş tedavisi

Çoğu böbrek veya üreter taşı, idrar yaparken vücudunuzu terk eder. Ancak taşın büyüklüğüne ve konumuna göre taşın geçmesi biraz zaman alacaktır. Taş hareket ettiğinde renal kolikten muzdarip olabilirsiniz. Şansı çok yüksek olan çok küçük bir taşınız varsa, birkaç hafta içinde taşı atabilirsiniz.

Genel olarak şunu aklınızda tutabilirsiniz:

·    Taş mesaneye ne kadar yakınsa onu geçme şansı o kadar yüksektir

·    Taş ne kadar büyükse, onu geçme şansı o kadar azdır

İki yaygın konservatif tedavi seçeneği vardır: Taşın atılmasına yardımcı olmak için Tıbbi Ekspulsif Terapi (MET) ve ürik asit taşlarını çözmek için tedavi. Her iki durumda da ilaç alırsınız.

Aktif taş tedavisi

Böbrek veya üreter taşları semptomlara neden olursa tedavi edilmelidir. Taşları çıkarmanın 3 yaygın yolu vardır: şok dalgası litotripsi (SWL), üreteroskopi (URS) ve perkütan nefrolitotomi (PCNL).

Hangi aktif tedavi seçeneğinin sizin için en iyisi olduğu birçok faktöre bağlıdır. En önemlisi taşın neden olduğu semptomlardır. Taşın böbreğinizde mi yoksa üreterinizde mi olduğuna bağlı olarak, doktor farklı tedavi seçenekleri önerebilir.

Semptomlarınız yoksa, aşağıdaki durumlarda tedavi olabilirsiniz:

·    Taş büyümeye devam ediyor

·    Başka bir taş oluşturma riskiniz yüksek

·    Enfeksiyon var

·    Tıkayıcı bir taşın var

·    Taşın çok büyük

·    Aktif tedaviyi tercih ediyorsun

·    Sosyal durumunuz (örneğin meslek veya seyahat)

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz üreterdeki bir taşı çıkarmanızı tavsiye edecektir:

·    İdrarla geçemeyecek kadar büyük görünüyor

·    İlaç alırken ağrı çekmeye devam ediyorsanız

·    Böbrekleriniz durdu veya düzgün çalışmayabilir

Böbrek Taşı Tanı ve Tedavisi Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız