TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

BÖBREK KANSERİ NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Böbrek Kanseri Nedir?

Böbrek kanseri, böbreklerde başlayan kanserdir. Böbrekleriniz, her biri yumruğunuzun büyüklüğünde fasulye şeklinde organdır. Omurganızın her iki yanında bir böbrek bulunmaktadır.

Yetişkinlerde böbrek hücreli karsinom, en yaygın böbrek kanseri türüdür. Diğer daha az yaygın böbrek kanseri türleri de ortaya çıkabilir. Küçük çocuklarda Wilms tümörü adı verilen bir tür böbrek kanserinin gelişme olasılığı daha yüksektir.

Böbrek kanserinin görülme sıklığı artmaktadır. Bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları gibi görüntüleme tekniklerinin daha sık kullanılması böbrek kanserinin kazara keşfedilmesini sağlamaktadır. Böbrek kanseri genellikle kanserin küçük bir yayılım gösterdiği ve böbrekle sınırlı olduğu erken bir aşamada keşfedilir.


Böbrek Kanseri Neden Olur?

Çoğu böbrek kanserine neyin sebep olduğu net değildir.

Doktorlar, böbrek kanserinin bazı böbrek hücrelerinin DNA'larında değişiklikler (mutasyonlar) geliştirdiğinde başladığını belirtmektedir. Bir hücrenin DNA'sı, bir hücreye ne yapması gerektiğini söyleyen talimatları içerir. Kötü mutasyonlar hücrelere hızla büyümesini ve bölünmesini söyler. Biriken anormal hücreler, böbreğin ötesine uzanabilen bir tümör oluşturur. Bazı hücreler parçalanabilir ve vücudun uzak bölgelerine yayılabilir (metastaz yapabilir).


Böbrek Kanseri Risk Faktörleri

Böbrek kanseri riskini artırabilecek faktörler şunları içerir:

 • Yaşlılık. Yaşlandıkça böbrek kanseri riskiniz artar.
 • Sigara içmek. Sigara içenlerin, içmeyenlere göre daha fazla böbrek kanseri riski vardır. Bıraktıktan sonra risk azalır.
 • Obezite. Obez kişiler, sağlıklı kiloya sahip olduğu düşünülen kişilere göre böbrek kanseri riski daha yüksektir.
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon). Yüksek tansiyon böbrek kanseri riskinizi artırır.
 • Böbrek yetmezliği tedavisi. Kronik böbrek yetmezliğini tedavi etmek için uzun süreli diyaliz alan kişilerde böbrek kanseri gelişme riski daha yüksektir.
 • Bazı kalıtsal sendromlar. Bazı kalıtsal sendromlarla doğan kişilerde, örneğin von Hippel-Lindau hastalığı, Birt-Hogg-Dube sendromu, tüberöz skleroz kompleksi, kalıtsal papiller renal hücreli karsinom veya ailesel böbrek kanseri olanlar gibi böbrek kanseri riski artabilir.
 • Ailede böbrek kanseri öyküsü. Yakın aile üyeleri hastalığa yakalanmışsa böbrek kanseri riski daha yüksektir.

Böbrek Kanseri Belirtileri

Böbrek kanseri genellikle erken evrelerinde belirti veya semptom göstermez. Zamanla aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirti ve semptomlar gelişebilir:

 • İdrarınızda pembe, kırmızı veya kola renginde kan
 • Sırtınızda veya yanınızda geçmeyen ağrı
 • İştah kaybı
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Yorgunluk
 • Ateş

Böbrek Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Böbrek kanserini teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

 • Kan ve idrar testleri. Kanınızın ve idrarınızın testleri doktorunuza belirti ve semptomlarınıza neyin sebep olduğu hakkında ipuçları verebilir.
 • Görüntüleme testleri. Görüntüleme testleri, doktorunuzun bir böbrek tümörü veya anormalliğini görselleştirmesine izin verir. Görüntüleme testleri ultrason, X-ışını, CT veya MRI içerebilir.
 • Böbrek dokusu örneğinin alınması (biyopsi). Bazı durumlarda, doktorunuz böbreğinizin şüpheli bir bölgesinden küçük bir hücre örneğini (biyopsi) almak için bir prosedür önerebilir. Örnek, kanser belirtilerini aramak için bir laboratuarda test edilir. Bu prosedür her zaman gerekli değildir.

Böbrek kanserinin evrelemesi

Doktorunuz böbrek kanseri olabilecek bir böbrek lezyonunu belirledikten sonra, sonraki adım kanserin boyutunu (evresini) belirlemektir. Böbrek kanseri için evreleme testleri ek BT taramaları veya doktorunuzun uygun olduğunu düşündüğü diğer görüntüleme testlerini içerebilir.

Böbrek kanserinin evreleri, I ile IV arasında değişen Roma rakamları ile gösterilir ve en düşük aşamalar, böbrekle sınırlı kanseri gösterir. Evre IV'te kanser ilerlemiş kabul edilir ve lenf düğümlerine veya vücudun diğer bölgelerine yayılmış olabilir.


Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek kanseri tedavisi genellikle kanserli bölgenin alınması amacıyla gerçekleştirilen ameliyatla başlar. Böbrekle sınırlı kanserler için bu, gereken tek tedavi olabilir. Kanser böbreğin ötesine yayılmışsa, ek tedaviler önerilebilir.

Tedavi ekibinizle birlikte böbrek kanseri tedavi seçeneklerinizi tartışabilirsiniz. Sizin için en iyi yaklaşım, genel sağlığınız, sahip olduğunuz böbrek kanseri türü, kanserin yayılıp yayılmadığı ve tedavi tercihleriniz gibi bir dizi faktöre bağlı olabilir.

Ameliyat

Çoğu böbrek kanseri için ilk tedavi ameliyattır. Cerrahinin amacı, mümkün olduğunca normal böbrek fonksiyonunu korurken kanseri ortadan kaldırmaktır. Böbrek kanserini tedavi etmek için kullanılan operasyonlar şunlardır:

 • Etkilenen böbreğin çıkarılması (nefrektomi). Tam bir nefrektomi, böbreğin tamamının, sağlıklı bir doku sınırının ve bazen lenf düğümleri, böbrek üstü bezi veya diğer yapılar gibi ek yakın dokuların çıkarılmasını içerir.

Cerrah, karın veya yan taraftaki tek bir kesiden (açık nefrektomi) veya karındaki bir dizi küçük kesiden (laparoskopik veya robotik yardımlı laparoskopik nefrektomi) nefrektomi yapabilir.

 • Tümörü böbrekten çıkarmak (parsiyel nefrektomi). Böbrek koruyucu veya nefron koruyucu cerrahi olarak da adlandırılan cerrah, kanseri ve böbreğin tamamı yerine onu çevreleyen küçük bir sağlıklı doku sınırını ortadan kaldırır. Açık prosedür olarak, laparoskopik olarak veya robotik yardımla yapılabilir.

Böbrek koruyucu cerrahi, küçük böbrek kanserleri için yaygın bir tedavi yöntemidir ve yalnızca bir böbreğiniz varsa bir seçenek olabilir. Mümkün olduğunda, böbrek fonksiyonunu korumak ve böbrek hastalığı, diyaliz ihtiyacı gibi daha sonraki komplikasyon riskini azaltmak için böbrek koruyucu cerrahi genellikle tam bir nefrektomiye tercih edilir.

Doktorunuzun önerdiği ameliyat türü, kanserinize ve evresine ve genel sağlığınıza bağlı olacaktır.

Cerrahi olmayan tedaviler

Küçük böbrek kanserleri bazen sıcak ve soğuk kullanımı gibi cerrahi olmayan tedavilerle yok edilir. Bu prosedürler, ameliyatı riskli hale getiren diğer sağlık sorunları olan kişiler gibi belirli durumlarda bir seçenek olabilir.

Seçenekler şunları içerebilir:

 • Kanser hücrelerini dondurmak için tedavi (kriyoablasyon). Kriyoablasyon sırasında, ultrason veya diğer görüntü kılavuzları kullanılarak cildinize ve böbrek tümörüne özel bir içi boş iğne yerleştirilir. İğne içindeki soğuk gaz kanser hücrelerini dondurmak için kullanılır.
 • Kanser hücrelerini ısıtmak için tedavi (radyofrekans ablasyon). Radyofrekans ablasyonu sırasında, probun yerleştirilmesine rehberlik etmek için ultrason veya diğer görüntüleme kullanılarak cildinize ve böbrek tümörüne özel bir prob yerleştirilir. İğneden ve kanser hücrelerine bir elektrik akımı verilir ve hücrelerin ısınmasına veya yanmasına neden olur.

İlerlemiş ve tekrarlayan böbrek kanserinin tedavisi

Tedaviden sonra tekrarlayan böbrek kanseri ve vücudun diğer bölgelerine yayılan böbrek kanseri tedavi edilemez halde olabilir. Tedaviler kanseri kontrol altında tutmaya ve sizi rahat ettirmeye yardımcı olabilir. Bu durumlarda tedaviler şunları içerebilir:

 • Mümkün olduğunca çok miktarda böbrek kanserini ortadan kaldırmak için ameliyat. Bir ameliyat sırasında kanser tamamen ortadan kaldırılamazsa, cerrahlar kanseri olabildiğince fazla ortadan kaldırmak için çalışabilir. Vücudun başka bir bölgesine yayılmış olan kanserli dokuyu çıkarmak için cerrahi de kullanılabilir.
 • Hedefe yönelik tedavi. Hedeflenen ilaç tedavileri, kanser hücrelerinde bulunan belirli anormalliklere odaklanır. Hedeflenen ilaç tedavileri bu anormallikleri bloke ederek kanser hücrelerinin ölmesine neden olabilir. Doktorunuz, hangi hedeflenen ilaçların daha etkili olabileceğini görmek için kanser hücrelerinizi test etmenizi önerebilir.
 • İmmünoterapi. İmmünoterapi, kanserle savaşmak için bağışıklık sisteminizi kullanır. Vücudunuzun hastalıklarla savaşan bağışıklık sistemi kanserinize saldırmayabilir çünkü kanser hücreleri bağışıklık sistemi hücrelerinden saklanmalarına yardımcı olan proteinler üretir. İmmünoterapi, bu sürece müdahale ederek çalışır.
 • Radyasyon tedavisi. Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X ışınları ve protonlar gibi kaynaklardan gelen yüksek güçlü enerji ışınlarını kullanır. Radyasyon tedavisi bazen kemikler ve beyin gibi vücudun diğer bölgelerine yayılan böbrek kanseri semptomlarını kontrol etmek veya azaltmak için kullanılır.
 • Klinik denemeler. Klinik denemeler, size böbrek kanseri tedavisindeki en son yenilikleri deneme şansı veren araştırma çalışmalarıdır. Bazı klinik deneyler potansiyel tedavilerin güvenliğini ve etkililiğini değerlendirir. Diğer klinik araştırmalar, hastalığı önlemek veya tespit etmek için yeni yollar bulmaya çalışır. Bir klinik araştırmayı denemekle ilgileniyorsanız, faydaları ve riskleri doktorunuzla tartışın.

Böbrek Kanserini Nasıl Önleyebilirsiniz?

Sağlığınızı iyileştirmek için adımlar atmak, böbrek kanseri riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Riskinizi azaltmak için şunları deneyin:

 • Sigarayı bırakmak. Sigara içiyorsanız bırakın. Destek programları, ilaçlar ve nikotin replasman ürünleri dahil olmak üzere birçok sigara bırakma seçeneği mevcuttur. Doktorunuza sigarayı bırakmak istediğinizi söyleyin ve seçeneklerinizi birlikte tartışın.
 • Sağlıklı kilonuzu koruyun. Sağlıklı kilonuzu korumaya çalışın. Aşırı kilolu veya obezseniz, her gün tükettiğiniz kalori miktarını azaltın ve haftanın çoğu günü fiziksel olarak aktif olmaya çalışın. Doktorunuza kilo vermenize yardımcı olacak diğer sağlıklı stratejileri sorun.
 • Yüksek tansiyonu kontrol altında tutun. Bir sonraki randevunuzda doktorunuzdan tansiyonunuzu kontrol etmesini isteyin. Egzersiz, kilo kaybı ve diyet değişiklikleri gibi yaşam tarzı değişiklikleri yüksek tansiyonu kontrol altına almanıza yardımcı olabilir. Bazı kişilerin kan basıncını düşürmek için ilaç alması gerekebilir. Seçeneklerinizi doktorunuzla tartışın.

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Sizi endişelendiren kalıcı belirti veya semptomlarınız varsa doktorunuzdan randevu alın.

Böbrek Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

Doktorlar

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız