TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

ARTRİT HASTALIĞINDA FİZİK TEDAVİ

Artrit Nedir?

Artrit hastalığı çok yaygın görülmektedir ancak hastalık tam olarak anlaşılamamıştır. Aslında "artrit" tek bir hastalık değildir; eklem ağrısı veya eklem hastalıklarının çoğu artrit olarak adlandırılmaktadır. 100'den fazla artrit türü ve artrit ilişkili durum vardır. Her yaştan, cinsiyetten ve ırktan insan artrit olabilir ve hastalık engellilik oluşumunun önde gelen nedenlerinden biridir. En çok kadınlar arasında yaygındır ve insanlar yaşlandıkça daha sık görülür.

Artritli kişilerin eklemleri ağrıyı artırabileceği korkusuyla hareketlerden kaçındıkları için genellikle serttir. Bununla birlikte, artritli eklemler hareket ettirilmediğinde sertlik ve ağrı daha da kötüleşir. Bu nedenle, artritli kişiler genellikle fizik tedaviden yararlanır. Fizik tedavi uzmanı, ekleminize daha fazla zarar vermeden sertliği nasıl çözeceğinizi öğretebilir. Fizik tedavi, düşme gibi bir yaralanmadan ve özellikle yapay eklem replasmanı gibi bir eklem ameliyatından sonra çok faydalıdır.

Artrit Tedavisinde Fizik Tedavinin Amacı Nedir?

Fizik tedavinin amacı, bir kişiyi normal, günlük aktivitelerini zorluk çekmeden gerçekleştirebilecekleri noktaya geri getirmektir.

İyi hareket aralığını korumak, günlük aktiviteleri gerçekleştirme yeteneğini sürdürmenin anahtarıdır. Bu nedenle, bir eklemin hareket açıklığını artırmak, fizik tedavinin birincil odak noktasıdır. Daha güçlü kaslar, zayıflamış bir eklemi daha iyi stabilize edebileceğinden, eklemi çevreleyen ilgili kasların gücünü arttırmak da son derece önemlidir.

Fizik tedavi doktorunuz, eklemlerinizin gücünü ve kullanımını korumak için tasarlanmış egzersizleri uygulatır. Size bir konumdan diğerine geçmenin en iyi yolunu gösterebilirler ve ayrıca gerekirse koltuk değneği, yürüteç veya baston gibi yürüme yardımcılarının nasıl kullanılacağını da öğretebilirler.

Artrit Hastalığında Fizik Tedavinin Faydaları Nelerdir?

Artrit hastası olmanız durumunda, bir fiziksel terapi programına katılmanın aşağıdakiler dahil birçok faydası vardır:

 • Artrit tipiniz hakkında bilgi almak.
 • Şok emici dış tabanlar ve tam olarak her ayağın dış hatlarına göre şekillendirilmiş oymalı (ortez) tabanlıklara sahip iyi oturan ayakkabılar hakkında bilgiler de dahil olmak üzere ayak bakımı tavsiyesi alırsınız.
 • Çeşitli fiziksel teknikler ve aktivite modifikasyonları yoluyla rahatsızlığı gidermek ve performansı iyileştirmek için terapötik yöntemler öğrenmek

Hangi Teknikleri Öğreneceğim?

Aşağıdakiler dahil birkaç teknik öğreneceksiniz:

Dinlenme. Yatak istirahati, hem eklem iltihabını hem de ağrıyı azaltmaya yardımcı olur ve özellikle birden fazla eklem etkilendiğinde ve yorgunluk büyük bir sorun olduğunda faydalıdır. İltihaplı eklemleri dinlendirmek ve desteklemek için özel atel yapılabilir ve siz otururken veya ayakta dururken yumuşak bir yaka boynunuzu destekleyebilir.

Termal yöntemler. Ultrason ve sıcak paketlerin sağladığı derin ısının yanı sıra buz paketleri veya ısıtma pedleri uygulamak yerel ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Isı ayrıca iltihaplı eklemlerin etrafındaki kas spazmını da rahatlatır. Eklemleri ve kasları egzersiz yapmadan önce ılık bir banyo veya duşla ısıtmak daha kolay egzersiz yapmanıza yardımcı olabilir.

Egzersiz yapmak . Egzersiz, her gün uygun şekilde yapıldığında en etkili olan artrit tedavisidir. Doktorunuz ve fizyoterapistiniz, ihtiyaçlarınız değiştikçe değişebilen bir program yazacaktır.

Eklem Protez Ameliyatı Sonrası Fizik Tedavi

Eklem protezi ameliyatından önce başlayan ameliyat öncesi eğitim ve egzersiz programları evde devam ettirilir. Rehabilitasyon döneminde yeni ihtiyaçlara uyması için ameliyattan sonra hastanede tedavi planı değiştirilebilir. Bu egzersizler normal egzersiz rejiminize eklenebilir ve ameliyattan sonra egzersiz yapma becerinizin geliştiğini görebilirsiniz.

Artrit Fizik Tedavisi Neleri İçerir

Günlük aktivitelere katılırken artritten etkilenen eklemlerdeki stresi azaltmanın yolları vardır. Bunlardan bazıları şunları içerir:

 • Sırt, kalçalar, dizler ve ayaklar gibi ağırlık taşıyan eklemlere ekstra baskı uygulamaktan kaçınmak için kilonuzu kontrol altında tutmak.
 • Sırtınızı, bacaklarınızı, ayaklarınızın eklemlerini korumak için vücut pozisyonunun farkında olmak. Mümkün olduğunda, ayakta durmak yerine oturmak. Uzun süre tek bir pozisyonda kalmak sertliği ve ağrıyı artırma eğiliminde olduğu için sık sık pozisyon değiştirmek.
 • Hem iş günü sırasında hem de bir etkinlik sırasında dinlenme molaları vererek enerji tasarrufu sağlamak
 • Acıya durumunda aktiviteden kaçınmak. Acı vücudunuzun size bir şeylerin yanlış olduğunu söyleme şeklidir. Zaten ağrılı veya sert olan eklemlere baskı uygulayan bir aktivite denemeyin.

Fizik tedavi doktorunuz, ağrıyı kötüleştirmeden veya eklem hasarına neden olmadan günlük işleri yapmanın yollarını gösterebilir. Bazı eklem koruma teknikleri şunları içerir:

 • Bir arabaya, sandalyeye veya küvete girip çıkmak ve ayrıca nesneleri kaldırmak için uygun vücut mekaniğini kullanmak.
 • Daha küçük eklemlerdeki stresi azaltmak için en güçlü eklemlerinizi ve kaslarınızı kullanmak. Örneğin, elde taşınan bir çanta yerine, omuz askılı bir çanta veya evrak çantası taşımak.
 • Herhangi bir eklem üzerindeki baskıyı en aza indirmek için basıncı dağıtmak. Bulaşıkları parmaklarınızla değil iki avuç içinizle kaldırmak ve elleriniz yerine kollarınızda ağır yükler taşımak.
 • Elleriniz artritten etkilendiyse, eller ile sıkı tutmaktan, kıstırmaktan, sıkmaktan ve bükmekten kaçınmak. Aynı görevleri alternatif yöntemlerle veya araçlarla gerçekleştirmenin yollarını keşfetmek.

Artrit İçin Yardımcı Cihazlar Nelerdir?

Artritiniz varsa, aktiviteleri eklemler ve kaslar için daha kolay ve daha az stresli hale getirmek için birçok yardımcı cihaz geliştirilmiştir. Doktorunuz evde veya işte gerçekleştirmekte zorlandığınız aktiviteler için size yardımcı olacak cihazlar önerebilir.

Birkaç yararlı cihaz örneği, duşta veya küvette kullanım için bir banyo taburesi, tuvalet veya küvet etrafındaki tutunma çubukları ve uzun saplı ayakkabı çekeceklerini içerir. Fizik tedavi doktorunuz size çok çeşitli yardımcı cihazları içeren kataloglar gösterebilir.

Artrit Hastalığında Fizik Tedavi Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız