TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

CHECK-UP BİRİMİ

Check-up Birimi

Check Up Nedir?

Bir hastalığın oluşmasını önlemek, tedavi etmekten çok daha yararlıdır. Bu nedenle kişinin düzenli sağlık kontrollerini gerçekleştirmesi önemlidir.

Check up,   sağlık problemi olmayan bireylerin yaş, genetik ve çevresel faktörler de değerlendirilerek, ileride yaşaması olası hastalıklarının ve sağlık problemleriniz erken dönemde tespit edilmesini ve önlem alınmasını amaçlayan sağlık taramasıdır.

Başarı Hastanesi'nde cinsiyetiniz ve yaşınıza göre planlanılmış, olası sağlık problemleri ve hastalıkların tanı ve tedavisi için farklı check up paketleri oluşturulmuştur. Kişiler sahip oldukları sağlık problemleri ile ilgili olan muayene ve testleri check-up paketlerine ekleyebilir.

Check up süreci hastanemizde size özel atanacak Check-up danışmanınız tarafından organize edilecektir. Check up paketleri dahilindeki laboratuvar hizmetleri hastanemizin Iso standartlarındaki laboratuvarında gerçekleştirilmektedir. Check up danışmanınız tüm check up muayeneleri,test ve prosedürler sırasında yanınızda olacak ve sürecin en hızlı, problemsiz şekilde ilerlemesini sağlayacaktır.

Neden Check Up Yaptırmalısınız?

Çeşitli hastalıklar açısından risk faktörlerinizi rutin olarak değerlendirmek, kanser ve diğer hastalıkların taramalarını yaptırmak ve yaşam tarzı alışkanlıklarınızı değerlendirmek, kronik veya yaşamı tehdit eden hastalık riskinizi azaltırken sağlıklı kalmanıza yardımcı olur.

Yetişkinler ne sıklıkla check-up yaptırmalıdır?

Rutin kontrollerin sıklığına ilişkin öneriler yaşınıza, risk faktörlerine ve mevcut sağlık durumunuza bağlıdır.

Görüşler farklılık gösterse de, genellikle:

 • 50 yaşın altındaysanız ve sağlığınız iyiyse her 3 yılda bir
 • 50 yaşından sonra ise yılda bir check up yaptırmalısınız.

Örneğin diyabet veya KOAH gibi kronik bir hastalığınız varsa, kaç yaşında olursanız olun kontrollerinizi daha sık gerçekleştirmelisiniz.

Doktorunuz, risk faktörlerinize, tarama testi sonuçlarınıza ve mevcut sağlık durumunuza bağlı olarakne sıklıkla check up yaptırmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir.

Check-up faydaları nelerdir?

Hastanemizde gerçekleştireceğimiz check up sonrası alacağınız sonuçlar sağlığınıza birçok yönden fayda sağlayabilir. Temel faydalardan bazıları şunlardır:

 • Potansiyel olarak yaşamı tehdit edebilecek sağlık sorunlarını hastalığa dönüşmeden keşfetmek
 • Hastalıkların erken tanısı, ve erken tanı sayesinde daha başarılı, hızlı tedavisi
 • Mevcut sağlık sorunlarının düzenli olarak izlenmesi ile belirtilerin kötüleşmesi ve komplikasyon oluşumunun engellenmesi
 • Aşılar ve tarama testleri gibi yaptırmanız yararınıza olan prosedürlerin uygulanması
 • Erken yakalanmayan karmaşık veya ciddi durumların tedavisi ile ilişkili ekstra sağlık bakım maliyetlerini sınırlamak
 • Sağlıklı, daha uzun bir yaşam sürmenin yeni yollarını öğrenmek ve sağlığınızı iyileştirmek

Check Up Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Check up için hastanemize internet üzerinden, whatsapp aracılığıyla veya telefon yolu ile ulaşarak randevu almanız gerekmektedir. Randevunuz sonrasında yaşınız ve cinsiyetinize göre size uygun olan check up programının kapsamı belirlenecektir. Check up danışmanınız size kullandığınız ilaçlar ve geçirdiğiniz, devam eden hastalıklarınız hakkında sorular soracak ve siz check up randevunuza gelmeden kullanmanız veya kesmeniz gereken ilaçlar hakkında bilgi verecektir.

Check up randevunuza gelmeden önce son yemeğinizi 10-12 saat önce yemiş olmanız gerekmektedir. Randevu gününüzde hastanemize geldiğiniz zaman check up danışmanınız tarafından karşılanacaksınız ve ilk olarak laboratuvarımızda kan ve idrar tahlilleri için gerekli numuneler hemşirelerimiz tarafından alınacak. Kan ve idrar numunelerinin verilmesi sonrası görüntüleme testleri(BT, MR, röntgen, ultrason) ve EKG,EFOR testi gibi prosedürler gerçekleştirilecektir. Bu prosedürlerin sonucunun çıkması ile birlikte doktorlarımız tarafından muayeneleriniz gerçekleştirilecektir. 

Check up paketlerimiz yarım gün içinde tamamlanmakta ve sonuçlarınız aynı gün içerisinde veya takip eden gün içinde sizlere gönderilecektir.

Check Up Programına Neler Dahil Edilmelidir?

20 yaşından büyük bireylerin her sene genel bir sağlık muayenesi, idrar testi, temel kan sayımları, kan testleri ve akciğer grafisi yaptırması önerilmektedir. Bunlarla birlikte 20 yaş üstü kadınların her yıl jinekoloji ve meme muayeneleri, 20 yaş üstü erkeklerin ise üroloji muayenesi yaptırmaları tavsiye edilir.

40 yaş üstü kadınlarda bu testler ve muayenelere ek olarak:

 • Pap smear isimli servikal kanser testi ve pelvik muayene
 • Meme kanseri açısından kapsamlı değerlendirme muayenesi
 • Mamogram
 • Osteoporoz riskinin değerlendirilmesi için kemik dansitesi testi
 • Gaitada gizli kan
 • Kolesterol testleri

40 yaş üstü erkeklerde ise bu muayene ve testlere ek olarak aşağıdakiler önerilmektedir:

 • Prostat kanseri riskinin tayini için PSA kan testi ve prostat muayenesi
 • Kolorektal kanser taraması
 • Testis kanseri için muayene 
 • Gaitada gizli kan
 • Kolesterol testleri

Check up paketlerimizin içeriklerini buraya tıklayarak inceleyebilir ve size en uygun olan pakete karar verebilirsiniz.

İlgi Alanları

Check-up Birimi ile İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

Check-up Birimi Doktorları

Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız